CHP Genel Merkez

Adres : Anadolu Bulvarı No: 12 Söğütözü / ANKARA
Telefon : (+90) 312 207 40 00
Faks : (+90) 312 207 40 39
Web : http://www.chp.org.tr
EPosta : chp@chp.org.tr

Ankara Milletvekili Gök, STK’ların afet yasa tasarısını protestosuna destek verdi.

Sivil Toplum Örgütleri, görüşmeleri devam eden Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun Tasarısını protesto etmek üzere TBMM Dikmen Kapısında buluştular.

Temsilcileri aracılığıyla, hazırladıkları birbirine toplu iğnelerle iliştirilmiş binlerce dilekçeyi TBMM Dilekçe Komisyonu’na ulaştıran protestocular daha sonra sessizce ayrıldılar.

Ankara Milletvekili Levent Gök, Manisa Milletvekili Sakine Öz, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ve Niğde Milletvekili Doğan Şafak ile birlikte eylemcilere omuz verdi.

Ankara Milletvekili Gök, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kentsel Dönüşüme karşı olmamız söz konusu olamaz. Biz Kentsel Dönüşümün zorla uygulanmasına ve ranta dönüşmesine karşıyız dedi.

Kentsel Dönüşüm; gecekondu bölgelerinde, kaçak yapılaşma alanları gibi yıpranmış, bozulmuş veya ekonomik, sosyal ve yapısal bakımdan çöküntüye uğramış kentsel alanların topluca iyileştirilmesi esasına göre uygulanması ve mülkiyet yapısının uzlaşma temelinde düzenlenmesi anlamına gelir.

Bunun ilk örneği, geçmişte Sayın Murat Karayalçın’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Dikmen Vadisi’nde verilmişti.

Melih Gökçek’in Kentsel Dönüşüm Modelinde vatandaşla uzlaşma, anlaşma yöntemi yoktur. Vatandaşı dışlayan, zora dayalı ve tamamen ranta yönelik bir modeldir.

Bu çerçevede öne sürülen yeni Afet Yasa Tasarısı bir başka şark kurnazlığı anlamına gelmektedir.

Yoksulun barınma hakkını yok sayan, yurttaşın mülkiyet hakkına tecavüzü yasal hale getiren, bütün yetkiyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığında toplayarak Yerel Yönetimlerin yetkilerini ortadan kaldıran bu yeni yasal düzenleme aynı zamanda saydamlıktan ve hesap verebilir özellikten yoksundur.

Bu yasa tasarısı, Melih Gökçek’in yıllardır dinmeyen hırslarını tatmine yönelik düzenlemeler içermektedir.

Ankaralılar bir sabah kalktıklarında, 1. ve 2. Meclis binalarını, tarihi Ankara Palası, Hipodrom alanını, 19 Mayıs Stadyumu’nu yıkılmış, yerine TOKİ konut inşaatları şantiyesini bulabilirler.

Bu tasarıda Atatürk’ün izlerini silecek düzenlemeler vardır.

Ankara’nın tarihi, kültürü, Milli mücadele anıları, sanat yapıları bu yasa tasarısı ile tehdit altındadır.

Bu tasarıya karşı halkımız ile birlikte mücadele edeceğiz.”

Bu Sayfayı Paylaş:
  • Facebook
  • Google
  • Twitter
  • RSS Feed

Yorum yaz.

Yorum yapabilmek için üyelik girişi yapın. Giriş Yap »

© 2014 Cumhuriyet Halk Partisi - Tüm Hakları Saklıdır
Adres: Anadolu Bulvarı No: 12 Söğütözü / ANKARA
7ccc54cf454b392d8e99f1a4300438a219
20