12.04.2018
325
Yazı Boyutu: A- A+

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI FAİK ÖZTRAK’IN, 12 NİSAN 2018 TARİHİNDE, TWİTTER HESABINDAN (@FAİKOZTRAK) PAYLAŞTIĞI MESAJLAR

-16 yıl el atına binip çalım sattılar. El oğlu atını geri isteyince ilkin yerlilik, millilik diye tutturdular, şimdi de “ekonomiye operasyon çekiliyor” demeye başladılar. Yok öyle. Sorumluluktan kaçsan bile sonuçlarından kaçamazsın.

-Olmayan geliri bugünden harcadınız. Yetmedi Atadan dededen kalan gümüşleri “özelleştirme” diyerek sattınız. Harcamanın getirdiği büyümeyi kendi kerametiniz sandınız. Sizi uyardık. Finanse edildiği sürece cari açık sorun değil dediniz. Ülkeyi sıcak paranın insafına terk ettiniz.-15 yılda dış borcu 3,5 kat artırdınız. Bu kadar dış borcu yabancılar zorla vermedi. Siz aldınız. "Borç alan emir alır" dedik. Dinlemediniz.-Türkiye’nin "net döviz yükümlülüğü" rekor üstüne rekor kırdı. Tedbir alın dedik. Almadınız. Ekonomide artan kırılganlıklara sadece seyirci kaldınız.
-"El atına binen tez iner". En azından "kötü gün akçesi biriktirin" dedik. Dinlemediniz. 2002’de her 100 $ kısa vadeli dış borç için TCMB kasasında 163 $ varken, şimdi aynı rezervi 71 $’a düşürdünüz.-Alınan dış borcu, gelir yaratmayan betona ve ithal tüketim mallarına yatırdınız. Sanayimizin rekabet gücünü artıracak reformları yapmadınız. Üretim yapımızı orta-teknoloji tuzağına hapsettiniz. Yüksek teknolojili ürünlerin ihracat içindeki payı düşerken siz iş yerine laf yaptınız.
-Tüm bunlar yetmezmiş gibi OHAL rejimine sığınıp ülkede adaleti ve hukukun üstünlüğünü yok ettiniz. Kuvvetler ayrılığını, denge ve denetimi bitirerek ekonomideki kırılganlıklara yeni ve büyük siyasi kırılganlıklar eklediniz. Bu terazinin bu sıkleti çekmeyeceğini göremediniz.

-Şimdi tulumbada su bitince gaflet uykusundan uyanmaya başladınız. Sorumluluktan kaçmak, kusurlarınızı örtmek için yerlilik ve millilikten dem vurmaya başladınız. Bu yetmeyince ekonomiye operasyon yapılıyor diye sızlanmaya başladınız. Sızlanmaya hakkınız yok. Sizi çok uyardık.-Sızlanan iktidara şunu hatırlatalım: "Sorumluluklarınızdan kaçabilirsiniz, ancak sorumluluklarınızdan kaçmanın sonuçlarından kaçamazsınız". Ne de olsa artık takke düştü kel göründü.
CHPnet

SİTELERİ