02.01.2018
1415
Yazı Boyutu: A- A+
CHP’DEN GÜLMEN VE ÖZAKÇA’YA 300. GÜNDE ZİYARET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ankara Milletvekilleri Şenal Sarıhan, Necati Yılmaz ve Murat Emir ile Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, açlık grevlerinin 300. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı ziyaret etti.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA: BU VEBALİ KİMSE TAŞIYAMAZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba “17 aydan beri Türkiye OHAL rejimi ile idare ediliyor. KHK’larla Türkiye tek tipe girmeye zorlanıyor. Buna uymayanların da hayatlarıyla oynanıyor. Başbakanından, bakanlarına dek her türlü girişimi yaptık, ama maalesef bir taş, bir duvar gibi sessizlikle karşılaştık. OHAL Komisyonunu bir kez daha Nuriye ve Semih ile ilgili kararlarını derhal açıklamaya davet ediyoruz. Bu vebali kimse alamaz” dedi.

TBMM İNSAN HAKLARI KOMİSYONU’NA BAŞVURU

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun CHP’li üyeleri Ağbaba ve Sarıhan, OHAL Komisyonu’nun kararını bir an önce vermesi için TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na başvuruda bulunduklarını da ifade etti.

GÜLMEN: KULAKLARINIZ BU ÇIĞLIĞA, VİCDANINIZ BU ADALETSİZLİĞE ALIŞMASIN

Akademisyen Nuriye Gülmen görüşmede bir çağrı yaparak “Türkiye halklarına kulaklarınız bu çığlığa vicdanınız bu adaletsizliğe alışmasın diyoruz”ifadelerini kullandı.

Açlık grevi nedeniyle 33 kiloya düşen Gülmen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün açlık grevimizin 300. Günü. Evet 300 gün bizim için bir sayıdan fazlası. Açlık grevi yapan bir insan için açlığın saati farklı işler. 300 günün de bizim için farklı bir anlamı var bu yüzden. Bu bir çağrı. En başından beri söylediğimiz buydu, bu bir çığlık demiştik, açlık grevini böyle tarif etmiştik. Çünkü biz artık sadece çığlık atarak sesimizi duyurabileceğimizi düşünüyoruz demiştik. O çığlık 300 gündür sizin kulaklarınıza ulaşmaya devam ediyor. Biz Türkiye halklarından istiyoruz ki, kulaklarınız bu çığlığa alışmasın. Bu adaletsizliğe alışmayalım. Çığlığımız bizi zafere taşısın. Hep beraber zaferi kutlayalım istiyoruz. Bu yüzden herkesten bir adım daha atmasını istiyoruz. Talebimiz şu, OHAL Komisyonu eğer karar verdiyse, derhal hakkımızda verdiği kararı açıklasın. Eğer vermediyse kendi bakanlıklarının çağrısına kulak verip derhal hakkımızda bir karar versin ve bizi işimize iade etsin.” dedi.

ÖZAKÇA: İNANCIMIZ BİZİ AYAKTA TUTUYOR

43 kiloya düşen öğretmen Semih Özakça ise, açlık grevi ile geçen 300 günün çok zor olduğuna dikkat çekerek “300 gün boyunca sadece sıvı ve B1 vitamini alarak direndik ama asıl olarak kazanacağımıza olan inancımız bizi ayakta tutuyor” dedi.

Gülmen ve Özakça’ya destek için açlık grevine başlayan, kendisi de KHK mağduru bir öğretmen olan Esra Özakça da 225. günü, 41 kilo olarak geride bıraktı. Esra Özakça “300 gündür işimizi geri alacağımız umuduyla direniyoruz. Haklıyız ve dayanacağız. Hakkımız olan haksızca elimizden alınan işimizi geri alana dek direneceğiz” dedi.

CHPnet

SİTELERİ