19.06.2017
2462
Yazı Boyutu: A- A+

BİHLUN TAMAYLIGİL, “HÜKÜMET, ASKERİ KIŞLALARDA YAŞANAN GIDA GÜVENLİK AÇIĞINI GÖRMEZDEN GELEREK, TAM BİR GARABET ÖRNEĞİ SERGİLEMİŞTİR. “

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ BİHLUN TAMAYLIGİL, MANİSA’DA ASKERİ KIŞLALARDA YAŞANAN GIDA ZEHİRLENMESİ OLAYINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI YAPARAK,  MİLLİ SAVUNMA BAKANI FİKRİ IŞIK’A, CEVAPLAMASI TALEBİYLE ASKER AİLELERİ ADINA SORULAR YÖNELTTİ.

KIŞLALARDA ÜST ÜSTE YAŞANAN GIDA ZEHİRLENMELERİNİN BİLİMSEL BULGULARDAN UZAK YAPILAN MESNETSİZ AÇIKLAMALARLA SULANDIRILARAK, GÖZDEN KAÇIRILMAK İSTENDİĞİNİ VURGULAYAN TAMAYLIGİL,  AÇIKLAMASINDA ŞUNLARA YER VERDİ:

Manisa’da, askeri kışlalarda bir ay içinde üst üste yaşanan ve bir askerimizin de şehit olmasına neden olan gıda zehirlenmesi vakaları, olayın vahametini ortaya koymuş ve evlatlarını askere göndererek devlete emanet eden binlerce aileyi endişelendirmiştir.

Yirmi gün arayla Manisa’da yaşanan olaylar sırasında Cumhuriyet Halk Partisi tarafından, kışlalarda yaşanan zehirlenme olaylarına ilişkin Meclis Araştırması açılmasına yönelik talepleri sümen altı eden hükümet, askeri kışlalarda yaşanan gıda güvenlik açığını görmezden gelerek, tam bir garabet örneği sergilemiştir.

23 Mayıs’ta, Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki yaşanan zehirlenme vakasının ardından, binlerce askerimizin can güvenliğinden sorumlu makamlar tarafından yapılan, “ Çocuklarımız birbirlerinden psikolojik olarak etkilenmiş,  ciddi bir zehirlenme ya da enfeksiyon bulgusuna rastlanmamıştır” açıklamaları dikkat çekmişti.

Kamuoyunda tepki ile karşılanan açıklamanın ardından, General Seyfettin Çalbatur Kışlası 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda akşam yemeği sonrasında yüzlerce askerimizin daha gıda zehirlenmesinden rahatsızlanması üzerine, mesele yine en üst düzey yetkililer tarafından, bilimsel bulgulardan uzak yapılan mesnetsiz açıklamalarla sulandırılarak, gözden kaçırılmak istenmiştir.

Ortada açıkça görülen bir sorun varken, askeri kışlalarda yaşanan ve askerlerimizin can güvenliğini de tehdit eder boyutta bulunan gıda güvenlik açıklarını ve yaşanan zehirlenme olaylarının nedenlerini ve sorumlularını en kısa sürede bulmak ve hesap sormakla yükümlü olan makamların,  uyarılarda bulunan kişi ve kurumları, siyasi rant elde etme çabası içine girmekle suçlamalarını kınıyor, olayın meydana gelmesinde ihmali bulunanları istifaya davet ediyorum.

Manisa’da askeri kışlalarda yaşanan zehirlenme olaylarının ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından, “Gerekli tüm araştırmayı yapmak benim boynumun borcudur. Babamın oğlu olsa hesabını sorarım" sözleri ile askeri kışlalara yemek veren Rota Yemekçilik  Anonim Şirketi’nin ihalesinin fesh edildiği açıklanmıştır.

Sayın Bakana soruyorum, 23 Mayıs’ta askeri kışlada yaşanan ilk zehirlenme olayının ardından neden tedbir alınmamıştır ve ikinci zehirlenme olayının yaşanmasına kadar neden hesap sorulmamıştır ?

Manisa’da bulunan binlerce askerimizi etkileyen gıda zehirlenmesi skandalının ardından, Türkiye’nin çeşitli illerinde çeşitli kurumlara yemek verdiği bilinen söz konusu şirketin faaliyetleri soruşturma tamamlanana kadar neden durdurulmamıştır?

Bir askerimizin şehit olmasına, yüzlerce askerimizin ise hastanelik olmasına yol açan olayın ardından, söz konusu şirketin Türkiye genelindeki faaliyetlerini durdurmama gerekçesi olarak, mevcut ihale kanununu göstermek hangi sorumlu davranışın ve vicdanın sonucudur? Sayın Bakan Işık’tan, askerde evlatları bulunan aileler adına boynunun borcu olan bu soruların cevabını bekliyorum.

Bihlun Tamaylıgil

CHP İstanbul Milletvekili