11.04.2017
1882
Yazı Boyutu: A- A+
ARIK: “YENİ DEVLET KURULACAKSA HANGİ DEVLET YIKILACAK?”
-“16 NİSAN SİSTEM DEĞİL REJİM DEĞİŞİKLİĞİDİR”
-“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ YIKMAK İSTEYENLER DEŞİFRE OLDU”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 16 Nisan referandumunda Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinin oylanacağını söyledi. İktidar partisinin her fırsatta inkar etmesine rağmen 16 Nisan Referandumunun bir rejim değişikliği olduğunu ifade eden Arık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum’un “Halk kendi devletini kurmak için adım atıyor, 16 Nisan Kutlu Olsun” sözleriyle gerçek niyetlerini deşifre ettiklerini belirterek, “16 Nisan’da yeni bir devlet kurulacaksa hangi devlet yıkılacak? Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak isteyenlere yüce milletimiz 16 Nisan’da en güzel yanıtı verecek ve devletini yıktırmayacaktır” diye konuştu.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 16 Nisan tarihinde yapılacak olan referandum için önce Tomarza ardından da Sarız’da vatandaşlarla buluştu. Gittiği yerlerde vatandaşlara 16 Nisan tarihinde yapılacak olan referandumun neler getirip neler götüreceğini anlatan Arık, ‘Evet’ denmesi gerektiğini belirtenlerin halkı ikna edecek sözlerinin olmadığı için kutuplaştırma siyaseti üzerinden halkı kamplaştırdığını ifade etti.

Sarız’da Küçük Örtülü, Damızlık, Avşar Ovası (Gerdek Mağara), Çavdar, Yaylacı, Ayranlık, İncemağara, Yeşilkent Mahallelerini ziyaret eden Arık, iktidar partisinin gerçek niyetinin deşifre olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum’un “Halk kendi devletini kurmak için adım atıyor, 16 Nisan Kutlu Olsun” sözlerine tepki gösteren Arık, “Biz haftalardır 16 Nisan tarihinde yapılacak olan referandumun bir sistem değil, bir rejim değişikliği olduğunu halkımıza anlatmaya çalışıyoruz. İktidar ve beraberindekiler ise bizi yalan söylemekle itham edip, bunun bir sistem değişikliği olduğunu söylüyor. Ancak referanduma günler kala gerçek niyetlerini ortaya koymaya başladılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanın açıklaması bunun en büyük kanıtıdır. Bu şahıs 16 Nisan’da yeni bir devlet kurulacağını söylüyor. Yeni bir devletin kurulması için mevcut devletin yıkılması gerekir. Sizlerin vicdanına soruyorum:16 Nisan’da yeni bir devlet kurulacaksa hangi devlet yıkılacak? Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak isteyenlere yüce milletimiz 16 Nisan’da en güzel yanıtı verecek ve devletini yıktırmayacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

TÜRKİYE’Yİ EYALETLERE BÖLECEKLER

Kayseri Büyükşehir Belediyesi eski Başkanlarından, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Şükrü Karatepe’nin de 18 Maddelik referandum paketindeki gizli tehlikeyi açığa çıkardığını belirten Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yayın organı Şehir Araştırmaları Dergisi’nde ‘Başkanlık Sisteminde Şehir Yönetimi’ başlıklı bir yazı kaleme almış. Bu yazısında, başkanlık sistemiyle birlikte büyük kentlerin yeniden yapılanacağını belirterek, Çin’deki yapıyı örnek gösteriyor. Bu da AKP’nin inkar ettiği bir başka gerçeğin deşifresidir. Onlar getirilmesi planlanan sistemde başkana eyaletler kurma yetkisinin verildiği gerçeğini inkar etseler de Karatepe’nin bu yazısı gerçek niyetlerini ortaya koyuyor. Bugün oy kaygısı ile dile getiremedikleri bu gerçek, 16 Nisan referandumunda ‘evet’ çıkarsa, ki Allah’ın izniyle çıkmayacak, Türkiye’nin eyaletlere ayrılacağını gösteriyor. Aziz milletimiz AKP’nin bu örtülü niyetini çok iyi biliyor. Onun için de 16 Nisan’da sandık başına giderek, Türkiye’nin eyaletlere bölünmesine de Türkiye Cumhuriyeti’nin yıkılarak yerine yeni bir devlet kurma isteyenlere de ‘Hayır’ diyerek en güzel yanıtı verecektir”