09.04.2018
459
Yazı Boyutu: A- A+

300 GÜNDÜR TUTUKLU BERBEROĞLU’NU CEZAEVİNDE ZİYARET EDEN ÇAKIRÖZER:

“ANAYASA MAHKEMESİ DERHAL BU AYIBI ORTADAN KALDIRMALI”

“300 GÜNLÜK AYIP ARTIK BİTMELİ”

“BERBEROĞLU’NUN YERİ ZİNDAN DEĞİL MECLİS”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer 300 gündür Maltepe Cezaevi’nde tutuklu bulunan İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nu ziyaret etti. Çakırözer ziyaret sonrasında Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’a çağrıda bulunarak, “Artık yeter! Birinci derece mahkemenin yarattığı hukuk ayıbını yüksek mahkemeler bir an önce ortadan kaldırmalı. Suçsuzluğu istinaf mahkemesi kararlarıyla da tescillenen Berberoğlu’nun hapiste geçen her günü ülkemiz adına utançtır. Anayasa Mahkemesi Berberoğlu’nun durumunu acil görüşüp özgürlüğünün yolunu açmalıdır” dedi.

OLMAYAN SUÇUN TUTUKLULUĞU OLMAZ

CHP’li Çakırözer tutukluluğunun 300. gününde Maltepe Cezaevinde CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nu ziyaret etti.  Ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada Çakırözer, “Birlikte mücadele arkadaşı olduğumuz milletvekilimiz Enis Berberoğlu suçsuz yere, haksız hukuksuz bir biçimde 300 gündür özgürlüğünden, ailesinden ve sevdiklerinden mahrum. Sadece ve sadece bir gazete haberi nedeniyle önce ömür boyu hapse, sonra 25 yıla şimdi de 5 yıl hapse mahkum edildi. Oysa ki olmayan bir suçun mahkumiyeti olmaz. İstinaf mahkemesi Berberoğlu hakkındaki asılsız iddialara dayanan  kararları iki kez bozdu. Casusluk suçlamasının mesnetsiz olduğunu ortaya koydu. Artık yeter! Berberoğlu  için derhal adalet ve özgürlük istiyoruz” dedi. 

AYM’YE ÇAĞRI: BU AYIBI BİTİRİN

Berberoğlu’nun ‘hak ihlali” gerekçesiyle bireysel başvuruda bulunduğu Anayasa Mahkemesi’ne çağrıda bulunan Çakırözer şu değerlendirmeyi yaptı:

“Tüm evrensel hukuk kurallarına, sözleşmelerine göre ‘özgürlük ihlali’ en önemli hak ihlallerinin başında gelir. Maltepe Cezaevi kapısından Anayasa Mahkemesi’ne sesleniyoruz. İlk derece mahkemesinin Berberoğlu’na yönelik bu en temel hak ihlalini yine yargı sona erdirmeli. Berberoğlu’nun AYM’ye yaptığı bireysel başvuru var. Anayasal güvence altında olmasına, üst mahkemenin tutukluluk gerekçelerini ortadan kaldıran kararına rağmen seçilmiş milletvekilimiz dört duvar arasında Bu hukuk ayıbının biteceği yer yine yargı olmalı.. Berberoğlu bugün cezaevinde 300. Gününde!  Milletvekilimizi özgür bırakmak için neyi bekliyorsunuz? Anayasa Mahkemesi bir an önce toplanarak bu haksızlığı sona erdirmeli. Enis Berberoğlu derhal özgür kalmalı. Halkın kendisine verdiği yasama görevini Meclis’te sürdürmeli” dedi.

CHPnet

SİTELERİ