15.06.2017
13946
Yazı Boyutu: A- A+

CHP GENEL BAŞKAN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN “ADALET YÜRÜYÜŞÜ”NÜN 1. GÜNÜ SONUNDA YAPTIĞI AÇIKLAMA (15 HAZİRAN 2017)Değerli basın mensupları, “Adalet Yürüyüşü”müzün birinci etabını tamamladık. Yorgun değiliz, kararlıyız, endişeli değiliz, umarım hedefe ulaşırız. Az önce bir haber geldi bir gazeteci arkadaşımızın serbest bırakıldığına ilişkin olarak. Bu bizi mutlu etti. İnşallah İstanbul’a vardığımızda gönül ister ki, hapiste hiçbir gazeteci kalmasın.

Zaman zaman yolda provokatif eylemler de oldu ama tahriklere kapılmadık, kapılmayacağız. Biz haklıyız, adalet için yürüyoruz, yürümeye devam edeceğiz. Gün gelecek bugün adaletsizliği yaratanlar için de adalet geçerli bir kavram olacak. Onlara da adalet lazım olacak. Biz onlar adaletsiz yargılandıkları zaman yine yollarda olacağız. Adalet bu ülkede yaşayan 80 milyon vatandaşın hak ettiği bir olgudur. Dolayısıyla kararlılıkla, azimle yolumuza devam edeceğiz.

Sizler de bizi izlediniz, umarım yorulmamışsınızdır. Belki sizin de gazetecilik hayatınıza renkli bir sayfa olarak bu yürüyüşümüz geçer. Adalet bizim için geçerli, sizin için de geçerli. Özellikle sizin arkadaşlarınız hapiste. Bir ara uçakta seyahat ederken Meclis Başkanına şunu söylemiştim: “150’nin üstünde gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede siz demokrasiyi dünyaya anlatamazsınız.” Gerçekten de demokrasiyi dünyaya anlatamazlar. Çünkü dünyada bilinen bir gerçek, Türkiye’de demokrasi yok.

Bu yürüyüşümüzü ayrıca uluslararası yayın organlarının da çok geniş bir şekilde verdiklerini söylediler. Bizim televizyonlarımızda geniş şekilde vermiş. Bütün gazeteci arkadaşlarıma verdikleri destek için yürekten teşekkür ediyorum. Hepiniz sağ olun, var olun diyorum.

Soru- İzmir’de, Edirne’de yürüyüşe destek yürüyüşleri gerçekleşti. Bundan sonraki güzergahınızda bir bütünleşme olacak mı? Ve akşam sahura kadar bir şenlik halinde gerçekleşecek mi?

Kemal KILIÇDAROĞLU- Şimdi şöyle; elbette bu yürüyüşümüz bir şenlik aslında. Adalet arıyoruz, endişeli değiliz. Dolayısıyla yolda gelirken arkadaşlarımız, gençlerimiz slogan attılar, alkışladılar, bir şenlik havası içinde, bir bahar havası içinde yürüyüşümüzü yaptık. Diğer illerde de elbette olacaktır, olması da gerekiyor. Adalet kim geçerli? Bizim için geçerli bir kavram, hepimiz için geçerli bir kavram.

Dolayısıyla diğer illerde, ilçelerde adalet yürüyüşleri olursa bundan mutluluk duyarız tabi. Öyle kabul etmek lazım.

Akşam burada konaklayacağız. Elbette arkadaşlar bir araya geldiler, konuşacaklar, fıkra anlatacaklar, öyküler anlatacaklar, başlarından geçen hikayeleri anlatacaklar. Şenlikli bir akşam olacak. Ben de arkadaşlarımla beraber olacağım.

Teşekkürler arkadaşlar.