06.09.2017
1001
Yazı Boyutu: A- A+

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: “GEREĞİNİ YAPACAĞIZ DEMEKLE OLMAZ, GEREĞİNİ YAPIN”

 “ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEK BU KADAR ZOR MU?”

Kurban Bayramı münasebetiyle Ordu merkezde ve ilçelerde hemşehrileriyle buluşan ve bölgesini adım adım gezen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun hükümete seslenerek, “Gereğini yapacağız demekle olmaz, gereğini yapın.” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Torun, “AKP iktidarı fındık üreticisinin feryadını geçen yılda duymadı bu yıl da duymamakta ısrarlı. Gezdiğim her yerde üzülerek gördüm ki üreticimiz mutsuz. Üreticimiz artık bahçesine girmek istemiyor, umutlarını yitirmiş. Alın teri bu sene de karşılıksız kaldı. Neredeyse maliyetine sattığı fındığı para etmedi. Düğünü derneği, geçimi, çocuğunun okulu hayatında ne önemliyse her şeyi ürettiği fındıktan alacağı paraya bağlı olan fındık üreticisi feryat ediyor. Ama iktidarın gözleri kör, kulakları sağır. İktidarın milletvekillerinden ise hiç ses yok. Hangi yüzle seçmenleriyle bayramlaştılar şaşırıyorum. Hükümet yetkilisinden açıklama geliyor, gerekeni yapacağız. Geçen yıl ki senaryo uygulanıyor yine. Gerekeni yapacaklarmış. Ne zaman. Bu söylemler üreticiyi oyalamaktan başka bir şey değildir. Bütün yetki, devletin bütün imkanları elinizde. Neyi bekliyorsunuz. Bir gecede yüzlerce maddelik kanunu Meclisten çıkaran hükümet için fındık fiyatını revize etmek, üreticinin yüzünü güldürmek ne zormuş meğer. Anlaşılıyor ki, fındık üreticisi bu yıl da sahipsiz kalmıştır. Bu kabul edilemez. Fiyat derhal revize edilmeli ve 15 TL olarak açıklanmalıdır.” dedi.

“ENFLASYON OLANCA HIZIYLA ARTIYOR FINDIĞIN FİYATI YERİNDE SAYIYOR”

TÜİK’in açıkladığı Ağustos ayı enflasyon rakamlarına da değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, “Tüik enflasyon rakamlarını açıklıyor, Ağustos ayında enflasyon geçen yılın aynı dönemine göre yüzde %10,68 artmış. Yıllık enflasyon son altı yılın zirvesine oturmuş. Olanca hızıyla artıyor, gıda fiyatları artıyor, okul fiyatları artıyor, mutfakta yangın devam ediyor, memura sadaka gibi zam veriliyor, çalışanın geliri her geçen gün azalıyor, üreticinin fındığının fiyatı yerinde sayıyor, isminde adalet olan parti israfta, adaletsizlikte sınır tanımıyor. Cefasını üretici çekiyor, bedelini dar gelirli ödüyor.” dedi.

 “FINDIK İHRACATINDA 400 BİN DOLAR KAYBIMIZ VAR”

31 Ağustos itibariyle sona eren 2016-2017 ihracat sezonunda fındıkta 400 bin dolar kayıp olduğuna da değinen Genel Başkan Yardımcısı Torun, “Bu sene fındık ihracatından 1 milyar 882 milyon 254 bin dolar döviz girdisi sağlanıyor. Geçen yıl aynı dönemde ihracattan kazancımız 2 milyar 280 bin dolar. 400 bin dolar kaybımız var. Bu kayıp tamamen AKP’nin yanlış tarım politikalarının sonucudur. Ülke ekonomisi kaybetmiştir, üretici kaybetmiştir ne yazık ki hepimiz kaybettik. Bu yanlış politikalarla, bu akılsızlıkla, becerisizlikle maalesef ülke olarak kaybetmeye devam edeceğiz.

CHPnet

SİTELERİ