11.01.2017
2245
Yazı Boyutu: A- A+
HAKVERDİ: BEN HİLENİZE ORTAK OLMAM

TBMM Genel Kurulu’nda anayasa değişiklik teklifinin görüşmelerinde, AKP’li Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın’ın, Başkanlık Divanı üyesi CHP’li Ali Haydar Hakverdi’nin yerine oylama sırasında divanda görevli olmayan MHP’li Divan üyesi Zihni Açba’ya imza attırdığı ortaya çıktı. CHP, Meclis Başkanvekili Aydın’ın bu tutumu hakkında usul tartışması açılmasını istedi. 

Konuya ilişkin söz alan CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi şöyle konuştu:

Öncelikle ben bir milletvekiliyim ve Divan kâtip üyesiyim, burada süs bitkisi olarak oraya oturtulmadık biz. Oylamalar başladığında bize bir görev veriliyor; öncelikle, şuraya zarfların, pulların ve katılımcıların işaretlenmesi, düzgün, sistemli bir şekilde oy kullanılması için oralarda görev alıyoruz. Madem sadece pulları saymakla yetkiliyiz, neden oralara oturuyoruz pratik olarak? İç Tüzük o kadar açık ki, çarpıtıyorsunuz, kendi lehinize kullanıyorsunuz ve bizi yok saymaya çalışıyorsunuz. Oradaki düzeni sağladıktan sonra, hep beraber, Divan üyeleriyle beraber orada oylamanın sonuçlarını tespit ediyoruz ve tutanağı imzalayan sadece 2 Divan üyesi oluyor, şu an orada oturan Divan üyeleri. Şu an, mevcut salondaki oylamalar veya tutanakların tamamı, bu 2 Divan üyesi ve Meclis Başkanı veya Başkan Vekili tarafından imzaya bağlanıyor.
Dünle ilgili Divan tutanağını az önce getirdiler. Bakın, Meclis Başkan Vekilimizin gönderdiği tutanak. İçerisinde MHP Divan Üyesi yok çünkü dün MHP Divan Üyesi burada oturmuyordu, orada imzaya yetkili Divan üyesi ben idim; bugüne kadar hep böyle olmuştur. Ve Başkanla konuşmamızı aktarıyorum Divandan, yanlışsa, en ufak bir eksiği varsa hemen oradan açıklamasını yapabilir: "Sayın Başkan, saat gece üçü geçti, gerginlik artabilir bu imza dolayısıyla. Bakın, açık oylama yapıldı. Ben bu açık oylamayı tespit edeceğim ve imzamın altına bunu şerh vereceğim." dedim. Başkan dedi ki: "Genel Kurul kararı aldı, imzanın altına şerh veremezsin." "Benim imzam namustur, benim namusumdur, sizin iradenizle benim namusuma helal gelemez. Ben oraya şerh veririm. Asla namusumu sizin iradenize teslim etmem." Başkan da dedi ki: "Tamam, gerginliği artırmayalım… İmzadan imtina ettiğini yazalım, siz ayrıca haricen şerh verin." dedi. Bu hususta anlaştık Başkanla; sözünü tutmadı, hile yaptı ve benim haberim olmadan MHP Divan Üyesini getirdi, imzalattı.
Kendisi burada şahittir, gelsin bunu izah etsin. Ben, bu hilenize ortak olmam. Başkanlığa hakaret ediyor. Divan üyesi Başkana hakaret edemez, 163’ü uygulayın. Şimdiden bu hileyi yapıyorsanız bizi yok sayıyorsunuz …Bu rejim değişikliğini geçirdikten sonra bizim hâlimiz, muhalefetin hâli nice olur. İmza namustur, ben onun arkasındayım