01.11.2021

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: AŞILAMA DURDU

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, aşılama hızının çok düşük olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’de aşılama 8 haftadır geriliyor. Bu hafta yapılan toplam aşı sayısı, bir önceki haftaya (17–23 Ekim) göre yüzde 29 azaldı. Özellikle ilk doz aşı durma noktasında. Bu hızla gidilirse bizi kara kışın yanında bir de kısıtlamalar bekliyor. Zaten krizle boğuşan halkımız kısıtlamaların getireceği ekonomik yükün altından kalkamaz” dedi.
CHP Sağlık, Halkla İlişkiler, Kültür ve Sanattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi yaptığı yazılı açıklama ile aşılama oranlarına dikkat çekerek, “Aşılama durma noktasına geldi. Bu hız pandemiyi bitirecek bir hız değil. Aşılamadaki yavaşlama nedeniyle Ekim ayında 6 bin 557 yurttaşımız, tam açılmanın ilan edildiği 1 Temmuz’dan ekim sonuna kadar ise toplam 20 bin 879 yurttaşımız hayatını kaybetti. Bu her saat 7 kişiyi yitirdiğimiz anlamına geliyor. Halen günlük vefat sayıların 200’ün üzerinde” dedi.
Yüzde 87 azaldı
Aşılama hızının kaygı verici düzeyde azaldığını ifade eden CHP’li Akkuş İlgezdi, “Tam açılmanın ilan edildiği 1 Temmuz’dan günden bugüne Türkiye’de uygulanan 1. Doz aşı sayısı haftalık bazda yüzde 87 azaldı. Aynı dönemde tam aşılanan kişi sayısı da yine haftalık bazda yüzde 60 azaldı. Delta varyantı etkisini olanca hızıyla sürdürüyor. Karşımızda olan dördüncü dalga aşısızların sebep olduğu bir durum. Öte taraftan bu aşılama hızıyla devam edilirse bir sonraki dalga ekstra doza ihtiyaç duyacak yurttaşlarımızı vuracak” diye konuştu. 
Veri Gizleniyor, Aşı Karşıtlığı Güçleniyor
Verilerin şeffaf biçimde açıklanmadığının da altını çizen CHP’li İlgezdi, “Pandeminin başından beri verileri gizleyen dahası sağlıklı bir karşılaştırma ve değerlendirme yapabilmeyi sağlayacak olan veri setlerini değiştiren bir Bakanlık bürokrasisi var. Son örneğini sırası geldiği halde 3. Dozunu olmayan vatandaşlarımıza ilişkin verilerde yaşadık. Sayın Bakan 19 Ekim’de 5 milyon kişinin 3. Doz aşısını olmadığını söylemişti. Aradan 12 gün geçti bu sayı 3 milyon olarak açıklandı. Buna göre iki haftada 2 milyon kişi 3. Doz aşısını olmuş ancak veriler bu süre içinde yapılan hatırlatma dozunun yalnızca 250 bin olduğunu gösteriyor. Verilerin çelişkili olması aşı karşıtlığını da güçlendiriyor” dedi.
Aşısını yaptırmayan 10 milyondan fazla 15 ve üzeri yurttaşımız var
“1 Kasım itibariyle sırası geldiği halde İlk doz aşısını henüz yaptırmayan 18 yaş ve üstü 6 milyon 799 bin 845, 15 Yaş ve üstü 10 milyon 482 bin 265 kişi var. Bunun sebebi aşı karşıtlığından çok aşı tedirginliği ve bu tedirginliğin kaynağı şeffaf bir şekilde veri açıklamayan, aşılar konusunda tutarlı açıklamalarda bulunmayan bakanlıktır” diyen Akkuş İlgezdi, bir kez daha covid-19 süreci ile ilgili tüm verilerin şeffafça açıklanması talebini yineledi.