12.11.2021

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: VEREMLE MÜCADELE SEKTEYE UĞRUYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, son kullanma tarihi geçen verem teşhisinde kullanılan solüsyonların son kullanma tarihinin uzatıldığını hatırlatarak, “Yeni solüsyon almak yerine eldeki son kullanma tarihi geçen solüsyonların kullanım süresini uzattılar. Solüsyonun ışık ve ısıya dayanıksız olduğu bilinmekte ama buna karşın böyle bir kararın alınması çok ciddi riskler barındırıyor. Veremle mücadele sekteye uğruyor” dedi.
CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, yaptığı yazılı açıklama ile kendi aşısını, ilacını, solüsyonunu üreten Türkiye’nin tesislerinin kapatılması ile yurtdışına bağımlı kaldığının altını çizerek, “Elde son kullanma tarihi geçmeyen solüsyon kalmayınca, yenilerinin ithal edilmesi yerine, Halk sağlığı Genel Müdürlüğü resmi yazı ile kişinin verem basiliyle karşılaşıp karşılaşmadığını anlayabilmek için kullanılan PPD Tüberkülin (5TÜ) Solüsyonu’nun 24 aylık raf ömrünü 36 aya çıkardı. Uzmanlara göre ısı ve ışığa dayanıksız bir solüsyonun son kullanma tarihini uzatmak verem mikrobunu yakalamasına engel olma riskini barındırıyor” diye konuştu.
CHP Akkuş İlgezdi, “Pandemi sırasında Sağlık Bakanlığı'nın yönetsel zaafları her geçen gün pandemi yönetimi dışındaki yeni bir sorunu da gündeme getiriyor. Şimdi de kişinin verem basiliyle karşılaşıp karşılaşmadığını anlayabilmek için kullanılan ve raf ömrü 24 ay olan tüberkülin solüsyonunun raf ömrünün 36 aya çıkartılması var. Solüsyonun ışık ve ısıya dayanıksız olduğu bilinmekte ama buna karşın böyle bir kararın alınması çok ciddi riskler barındırıyor” açıklamasında bulundu.
Veriler yok
“Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyada 2020 yılında veremden ölenlerin sayısı yaklaşık 1,5 milyon olarak açıklandı. Ülkemizde ise TÜİK 2020 ölüm istatistikleri ve Sağlık Bakanlığı 2020 sağlık istatistikleri ısrarla açıklanmadı. O yüzden kaç kişinin veremden öldüğünü, kaç kişinin verem tanısı konulduğunu, ne tür sorunlarla karşı karşıya kaldığımızı bilemiyoruz” diyen Akkuş İlgezdi, bakanlığın şeffaflıktan uzak tutumunun tüm hastalıkların artmasına neden olduğunu kaydetti.