15.03.2024

CHP Lideri Özgür Özel Eskişehir’de: “Filistin’de Zulüm Sürüyor, Bağımsız Filistin Devletini Savunuyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi ,CHP Genel Başkanı Özgür Özel,eskişehir,yılmaz büyükerşen,ayşe ünlüce,kazım kurt,ahmet ataç,seçim 2024,yerel seçimler,31 mart,işimiz gücümüz,gücümüz türkiye işimiz belediye,türkiye ittifakı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Eskişehir 100. Yıl Camii açılışında yaptığı konuşmada, “Ramazan mübarek gün ama Filistin’de zülüm sürüyor. Şu ana kadar 32 binden fazla insan, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere katledilmiş durumda. Bir kez daha Filistin için ateşkes ve barış çağrısında bulunuyoruz. 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletini savunuyoruz. Üçüncü Genel Başkanımız Bülent Ecevit’in Yaser Arafat ile kurduğu dostluk ve Filistin’e verdiği desteği CHP’nin kurumsal tavrı olarak bir kez daha tekrar ediyor, önce tüm İslam coğrafyasını ve bütün dünyaya barış getirmesini mübarek Ramazan’ın bir kez daha diliyorum” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, Eskişehir’de 100. Yıl Cami ve Tesisleri açılış törenine katıldı. Özel, burada yaptığı konuşmada, “Aylar önce Yılmaz Hocam bana camiyle, namazla aran nasıl dedi. Dedim bayram namazına giderim. Cumaya gider misin, cuma namazına giderim. Ramazan’ın ilk cumasını bana ayırır mısın dedi. Tabi ki hocam dedim. Dedi ki bir cami yaptık, son olarak onu açıp Eskişehir’e 100. Cami’ni emanet edip, ondan sonra görevimi bir iç huzuru ile teslim edeceğim dedi. Herhalde bütün bir program içinde, şimdi 3 farklı ilde. Ben bugün Ankara’da uyandım. Eskişehir’deyiz. Ardından Isparta ve Burdur’da mitinglerimiz var. Son olarak İstanbul’da bir programım var. Programa ilk yazılan 100. Yıl Cami’nin açılışıydı. Gerçekten çok heyecanlıyım” dedi.

“MUHTEŞEM BİR ESER KAZANDIRIYOR”

Özel, “Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Gökhan Beyle birlikte hocamız gezdirdi. Zaman zaman Eskişehir’de sokak aralarındaki camilerdeki gasilhanenin yetmediği, burada aynı zamana 8 gasilhanenin bir arada hizmet verebileceği, üniversite hastanesinin morgunun yeterli olmadığı noktalarda Eskişehir’in bütün ihtiyacına yanıt verebilecek, taziye evindeki çay ocağından hocaların taziye dualarını yapacakları imkanlara kadar her şeyin ayrı ayrı düşünüldüğü, beyaz rengi ile hepimizin bu güzel Ramazan gününde, Cuma gününde ziyaret etmekten büyük keyif aldığımız muhteşem bir eser kazandırıyor hocam” ifadelerini kullandı. Özel, şunları söyledi:


“İKİSİNİN HAYALLERİNİ BU CAMİNİN KAPISINDA BİRLEŞTİRMİŞ”

“Kapının 16 yılda yapıldığını ve Ali Bey’in emekleri ile yapılıp buraya hediye edildiğini görünce 16 yıl önce hocam o gün ne düşünüyordu? Ali Bey bu kapıya başladığında ilk ne düşünüyordu bilinmez ama öyle bir tevafuk ikisinin hayallerini bu caminin kapısında birleştirmiş. Üzerinde Kur’an-ı Kerim’in, Hz. Peygambere ilk indirilen ayeti yazıyor. Oku. Zaten Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti ile yola çıkan ve okuyarak, bilimle, fenle inancı birlikte sürdürenler bu ülkenin gelişimine katkı koyacak olanlardır. 100. Yıl Cami burası. 100 yıl önce bu ülke işgal altındaydı. 100 yıl önce bu ülke şundan işgale uğramıştı. Matbaayı getirmekte geç kaldığı için, fenne, bilime, bilim insanlarına gerekli önemi vermediği için bunu yapanlar güçlendiler, biz zayıfladık. Oysa benim şehrimde yetişen Fatih Sultan Mehmet kendi döneminde dünyanın en iyi mühendislerini getirip en güçlü toplarını döktürüp, çağ açıp, kapatan İstanbul’un fethini gerçekleştirirken gemileri karadan yürütebilecek kadar mühendislik harikası bir işle meşguldü. Çünkü o doğduğu Edirne’den Manisa’ya geldiğinde hocaları tarafından okutulmaya başladı. Okudu, okudukça öğrendi. 6 dil öğrendi. Dünyada ne kadar gelişmiş teknoloji varsa hepsini öğrendi. İmparatorluğa ve hepimize İstanbul’u kazandı ve İstanbul’u fethetti.”

“İNSANLARIN İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN…”

“Şimdi oku yazan kapıdan içeri girip Ramazanımızın ilk Cuma namazını hocamızla birlikte kılacak olmanın huzuru ve mutluluğu içindeyiz. 100 yıl önce bu ülkeyi kurtaranlar bu ülkede Diyanet İşleri Başkanlığını kurdular. İlk Diyanet İşleri Başkanı dönemin Ankara Müftüsü Börekçi’dir. Birileri Gazi Mustafa Kemal Atatürk Anadolu’ya geçtiğinde katli vaciptir derken, öyle fetvalar verirken, Börekçi Kurtuluş Savaşına katılmak için fetva verip Atatürk’e sahip çıkmanın ve Atatürk ile memleketi kurtarmanın fetvasını veriyordu. Atatürk, din ve devlet işleri birlikte doğru şekilde yürütülsün diye, insanların ibadet özgürlükleri, inanç özgürlükleri için Diyanet İşleri Başkanlığını kurduğunda ilk Diyanet İşleri Başkanlığına dönemin Ankara Müftüsü Börekçi hocamızı getirmişti. Hepsine Allah gani gani rahmet eylesin. Kurtuluş Savaşında hayatını kaybedenlere, o günden bugüne bu memlekette ezanlar susmasın, bayraklar inmesin, vatan bölünmesin diye hayatını veren şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Bu ülkenin üzerinde bayrağımızın ilelebet egemenliğimizi simgeleyerek dalgalanmasını, dinimizin çağrısı ezanlarımızın günde 5 vakit okunmasının bu ülkede Gazi Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşları ve bize emanet ettikleri Cumhuriyete sahip çıkan herkesin emekleriyle okunmaya devam edeceğini biliyoruz.”

“BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİNİ SAVUNUYORUZ”

“Son sözüm. Ramazan mübarek gün ama Filistin’de zülüm sürüyor. Şu ana kadar 32 binden fazla insan, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere katledilmiş durumda. Bir kez daha Filistin için ateşkes ve kalıcı bir barış çağrısında bulunuyoruz. 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletini savunuyoruz. Üçüncü Genel Başkanımız Bülent Ecevit’in Yaser Arafat ile kurduğu dostluk ve Filistin’e verdiği desteği CHP’nin kurumsal tavrı olarak bir kez daha tekrar ediyor, önce tüm İslam coğrafyasını ve bütün dünyaya barış getirmesini mübarek Ramazan’ın bir kez daha diliyorum. Hocama, ekibine böyle bir eseri Eskişehir’e kazandırdıkları ve tüm CHP’li belediye başkanlarına örnek olacak böyle bir bütünleşik kompleksi kazandırdıkları için çok teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum. Hayırlı Ramazanlar. Hayırlı cumalar.”


CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL ESKİŞEHİR’DE - 2

Gündem'den Öne Çıkan Haberler