VOLKAN DEMİR

VOLKAN DEMİR

Parti Meclisi Üyesi

Özgeçmişi

Prof.Dr. Volkan Demir

Ne zaman nerede doğdu ve hangi okullarda okudu? Mesleğe ne zaman başladı?

1975 yılında Ordu’da doğdu. İlkokulu,19 Eylül İlkokulu’nda; ortaokul ve liseyi de Ordu Fatih Lisesi’nde tamamladı.1993 yılında üniversite okumak için İstanbul’a gitti. 1997 yılında Marmara Üniversitesi, İİBF’nin İktisat Bölümünü bitirdi. 1999 yılında Marmara Üniversitesi, Muhasebe-Finansman Ana Bilim Dalında, Yüksek Lisansını, 2003 yılında da aynı üniversitede doktorasını tamamladı

Üniversitede 2. Yılından itibaren 1994 Kasım ayında çalışmaya başladı. Hem üniversite okuyor hem de öğleden sonra muhasebe bürosunda çalışıyordu. Kadıköy’de çalıştı, sonra Yeşildirek, Sultanhamam, Tahtakale, Mercan, Mahmutpaşa piyasasında çalıştı ve çalıştığı yerleri çok iyi analiz etti. Üniversite son sınıfta dersine giren bir hocası vasıtasıyla büyük bir şirketten iş teklifi aldı ve orada çalışmaya başladı.

Çalışırken, 1997 yılında, Muhasebe- Finansman Yüksek Lisansı yapmaya başladı. 1999 yılında sınava girerek SMMM ruhsatımı aldı.

1998 yılında Araştırma Görevlisi olarak Marmara Üniversitesi İşletme Bölümünde göreve başladı. 2003 yılı sonundan itibaren Galatasaray Üniversitesi’nde görev yapmakta. Çalışmaları için 2004 yılında Fransa’ya ve 2007 yılında da Amerika Birleşik Devletleri’nde bulundu.

Hangi alanlarda çalıştı?

1998’den bugüne kadar Vergi Uygulamaları, Serbest Bölgeler, Vergi Muhasebesi, Sermaye Piyasaları ve Borsa, Uluslararası Muhasebe ve Raporlama alanlarında çalıştı. Son yıllarda Sermaye piyasaları, KOBİ’lerin finansmana erişimi ve sorunları, Kurumsal Yönetim ve Şirket Yolsuzlukları konularında çalışıyor.

Akademik kariyerindeki aşamalar neler? Şu ana kadar hangi görevlerde bulundu?

2003 yılı aralık ayından itibaren Galatasaray Üniversitesi’nde, Muhasebe-Finansman Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta, lisans ve yüksek lisans programlarında Raporlama Teknikleri, Uluslararası Muhasebe, Yönetim Muhasebesi, Şirket Değerleme derslerini veriyorum. Ayrıca Vergi Uygulamaları ve Bağımsız Denetim Uygulamaları alanlarında da çalışmalar yapıyor. Galatasaray Üniversitesi Kurumsal Yönetim, Denetim ve Uyum Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetim kurulu üyesi. MYO Müdür Yardımcılığı, Dekan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu ve Üniversite Senato Üyeliği, Döner Sermaye Müdürlüğü ve Bilimsel Araştırma Projeleri koordinatörlüğü görevleri yaptı. 2010 yılında Doçent, 2017 yılında 42 yaşında Profesör oldu ve 29 Mart 2018 tarihinde atandığı Galatasaray Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığını Kasım 2023’e kadar sürdürdü. TÜRMOB, Yeminli Mali Müşavirlik sınav komisyonu üyeliği yaptı. Enflasyon Muhasebesi konusunda TÜRMOB ve Bakanlık kapsamında kurulan çalışma komisyonu üyeliği yaptı.

Yaptığı çalışmalarda sermaye piyasaların etkinliğini, vergi uygulamalarının ekonomik etkinliğini ölçümlemeye yönelik konulara odaklandı. Ulusal ve uluslararası çok sayıda makale ve tebliğ hazırladı. Alanı ile ilgili 11 adet tek ya da ortak yazarlı kitap yazdı. Onlarca köşe yazısı yazdı. Yüzlerce konferans ve seminer verdi. Ülkemizdeki Mali Müşavirlerin ve Yeminli Mali Müşavirlerin çok yakından tanıdığı ve takip ettiği bir isimdir.

Halihazırda neler yapıyor?

Akademik yaşamının yanı sıra muhasebe, finansman ve denetim uygulamalarının da hep içinde oldu. Bu durum akademik çalışmalarını da olumlu yönde geliştirdi. Meslek örgütünde İSMMMO’da ve TÜRMOB’da birçok görev aldı, mesleğin üretim tarafında çok çalıştı. Eğitmen olarak binlerce kişinin elini sıktı. MÖDAV’da birçok görev aldı. European Accounting Association (EAA) üyesidir. Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği üyesidir ve sermaye piyasaların etkinliğini, vergi uygulamalarının ekonomik etkinliğini, kurumsal yönetim, etik ve uyum konularında çalışmalarına devam ediyor.

Mesaj Gönderin

Tüm soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki form yardımı ile bize iletebilirsiniz. Konu hakkındaki cevap, vermiş olduğunuz e-posta adresine gönderilecektir.