19.06.2017
1217
Yazı Boyutu: A- A+

ATICI: TBMM PROTOKOL İFTAR YEMEĞİ GİDERLERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

14 Haziran 2017 Çarşamba günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Şeref Kapısı önünde Meclis Başkanlığı’nca şatafatlı bir “protokol” iftar yemeği organize edilmiştir.? Milletin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde şatafatlı protokol iftarları verilmesi kültürümüzle bağdaşmamaktadır. İnancımıza ve kültürümüze göre ibadet de, hayır da kişiseldir. TBMM Başkanlığı’nca düzenlenen bu iftar yemeğinin giderlerinin milletin sırtına yüklendiği konusunda bir algı oluşmuştur.

Atıcı’nın Meclis Başkanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96’ıncı maddeleri gereği talep ederim.

Aytuğ Atıcı

Mersin Milletvekili

Ramazan Ayı; kardeşliğin ve barışın ön planda olduğu; yardımlaşma ve dayanışmanın pekiştirildiği, insanlar arasındaki her türlü ayrımın ortadan kaldırılarak sofraların paylaşıldığı önemli ve çok anlamlı bir aydır.

Ramazan Ayı’nda vatandaşlar oruçlarını tutarak ibadetlerini yerine getirirken aynı zamanda kendilerini sorguya çekme fırsatı bulup yanlışlarından dönme imkânı yakalarlar.

Ramazan Ayı’nın ruhunu yaşamak ve yaşatmak için öncelikle israftan ve şatafattan kaçınılması gerekir. 

14 Haziran 2017 Çarşamba günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Şeref Kapısı önünde Meclis Başkanlığı’nca şatafatlı bir “protokol” iftar yemeği organize edilmiştir.

Gün boyu Meclis’in tüm personelleri seferber edilerek, hazırlıklar yapılmış; gerek güvenlik düzeni, gerekse araç otopark düzeni sırf bu yemek için değiştirilmiştir.

Milletin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde şatafatlı protokol iftarları verilmesi kültürümüzle bağdaşmamaktadır. İnancımıza ve kültürümüze göre ibadet de, hayır da kişiseldir. TBMM Başkanlığı’nca düzenlenen bu iftar yemeğinin giderlerinin milletin sırtına yüklendiği konusunda bir algı oluşmuştur.

Bu algıyı ortadan kaldırmak üzere;

1-Bu iftar yemeği için yemek ve personel giderleri dahil olmak üzere kaç TL harcanmıştır?

2-Bu iftar yemeğinin giderleri nereden karşılanmıştır?

3-Bu iftar yemeğine davet kriterleri nelerdir? Bu kriterler kim tarafından belirlenmiştir?