12.01.2018
276
Yazı Boyutu: A- A+
NİYAZİ NEFİ KARA: KRUVAZİYER LİMAN ANTALYALILARIN SIRTINA YÜK GETİRECEK

Antalya’da Lara Sahiline yapılacağı açıklanan kruvaziyer liman projesi için CHP araştırma komisyonu istedi.

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara tarafından hazırlanarak bir araştırma komisyonu kurulması istenen önergede Türkiye’deki kruvaziyer turizminin kaybettiği ivmeye dikkat çekildi.

Önergesinin gerekçesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin açıkladığı kruvaziyer liman projesinde ÇED kararlarının ilana konulmadığı, kamuoyunun yeterince bilgilendirilmediği ve limanın Lara Sahilinin doğal dokusuna ve çevreye zarar vereceğini belirtti.

TÜRKİYE FİRMALAR TARAFINDAN ROTADAN ÇIKARILDI

Önerge de ayrıca Türkiye’de kruvaziyer turizmine dair rakamlara yer veren CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara yaptığı açıklamada “Türkiye 2003 yılında ilk defa kruvaziyer turizmine başladığından beri en iyi yılını 2013 yılında geçirmiştir. 2013 yılında 1274’ü kruvaziyer gemisi olmak üzere toplam 1542 gemi ile 2 milyon 240 bin turist ülkemize gelmiştir. Ancak 2017 yılına geldiğimizde Kasım ayı sonu itibariyle 307’si kruvaziyer olmak üzere toplam 310 gemi ile 306 bin 887 turist ülkemize gelmiştir. 4 yıl içerisinde yaşanan bu kayıp tamamen güvenlik kaygıları ile alakalıdır. Çünkü kruvaziyer gemileri ile yolculuğu tercih edenler genelde orta ve üst sınıf gelire sahip ve çoğunlukla ABD’li turistlerdir ve bu turistler güvenlik risklerinden kolaylıkla etkilenirler. Ve ne yazık ki, ülkemizde yaşanan terör olayları, darbe girişimi, siyasi çalkantılar, OHAL ve OHAL’li yönetimin muhalifler üzerindeki baskısı, batı ülkeleri ile yaşanan tartışmalar, yanı başımızda Ortadoğu’da devam eden savaş gibi etkenler pek çok firmayı Türkiye’yi rotadan çıkarmaya Doğu Akdeniz yerine Uzak Doğu rotasını tercih etmeye yöneltmiştir” diyerek Türkiye’de kısa vadede bu güvenlik risklerinin ortadan kalkmayacağı düşünüldüğünde kruvaziyer turizmi için Lara Sahile yapılacak limanın ciddi zararlar yaratacak bir yatırım olacağını belirtti.

Kara ayrıca bu gerçekliklerin göz önüne alınmadan, sahilin doğal dokusuna verilecek zarar hesaplanmadan ve gerekli önlemler alınmadan yapılacak olan bu yatırımın Antalya iline ekonomik katkıdan çok Antalyalıların sırtına daha fazla yük getireceğini de belirtti.

CHPnet

SİTELERİ